Łóżko rehabilitacyjne - komfort i bezpieczeństwo dla chorego

Osoby po przebytych operacjach lub cierpiące na schorzenia ograniczające mobilność pacjenta wymagają specjalnej opieki, która poprawi ich komfort życia. Jest to szczególnie ważne już od pierwszych dni rekonwalescencji, gdy chory musi zaakceptować nową rzeczywistość, co nierzadko wiąże się również z pogorszeniem jego samopoczucia i frustracją. Otaczając taką osobę opieką, należy zapewnić jej zarówno wsparcie psychiczne, jak i odpowiednie warunki bytowe w pomieszczeniu, w którym będzie ona przebywać. Podstawowym elementem wyposażenia pokoju chorego powinno być łóżko rehabilitacyjne.


Łóżko dla chorego do domu i jego funkcje


Łóżko rehabilitacyjne to niezbędny element wyposażenia pokoju chorego o ograniczonej mobilności. Najczęściej ma zastosowanie w przypadku osób starszych, które borykają się z ograniczeniami związanymi z aparatem ruchu (dolegliwości kręgosłupa czy kończyn), pacjentów po przebytych operacjach, po udarach i wylewach, a także osób, które z różnych przyczyn zostały czasowo lub na stałe unieruchomione.


Główną funkcją łóżka rehabilitacyjnego jest możliwość regulacji poszczególnych jego elementów, a przede wszystkim kąta pochylenia materaca i jego wysokości, sterowania zagłówkiem oraz stopniem ugięcia nóg pacjenta, a także przechyłami jednostronnymi. Niektóre modele łóżek rehabilitacyjnych mają również funkcje pseud-pionizacji, co oznacza, że chorego można bezpiecznie ustawić w pozycji zbliżonej do pionowej, która poprawia cyrkulację krwi w organizmie.


Dzięki opisanym wyżej funkcjom łóżko rehabilitacyjne nie tylko zapewnia jego użytkownikowi komfort i wygodę podczas wielogodzinnego leżenia, ale również wspiera powrót do zdrowia poprzez możliwość odciążenia poszczególnych partii ciała czy poprawę krążenia. Warto również dodać, że dostępne na rynku łóżka rehabilitacyjne są całkowicie bezpieczne dla pacjentów. Systemy regulacji posiadają bowiem odpowiednie blokady zapobiegające przypadkowemu włączeniu funkcji.


Powrót chorego do domu - jak zorganizować łóżko rehabilitacyjne?


Powrót chorego do domu jest dla niego zwykle momentem pełnym emocji, ale również stresu. Aby zminimalizować jego negatywne doświadczenia i jednocześnie zapewnić mu jak najbardziej komfortowe warunki, warto w pierwszej kolejności skupić się na odpowiednim wyposażeniu jego pokoju, w którym będzie on spędzał praktyczne większość czasu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, odpowiednio dopasowane łóżko dla chorego do domu to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia przestrzeni dla osoby o ograniczonej mobilności. Wybierając konkretny jego model musimy kierować się przede wszystkim potrzebami jego użytkownika, które zdeterminowane będą stopniem aktualnej niepełnosprawności fizycznej. W przypadku osób, których powrót do formy przebiega szybko, a stopień ograniczenia ruchowego jest niewielki, można postawić na wybór łóżka o podstawowych funkcjach, na przykład z możliwością sterowania pochyleniem i wysokością materaca. Natomiast dla osób o znacznym stopniu ograniczenia mobilności lub długotrwale unieruchomionych, konieczne będzie zapewnienie im pełnego wachlarza funkcji, a dodatkowo warto samo łóżko wyposażyć w specjalny materac przeciwodleżynowy.


Łóżko dla chorego do domu możemy wygodnie wypożyczyć w wypożyczalni, w której uzyskamy również profesjonalną pomoc w zakresie doboru odpowiedniego modelu.
Nie musimy więc inwestować pieniędzy w zakup nowego łóżka, a w przypadku, gdy okaże się, że dany model nie spełnia oczekiwań chorego lub zmieniły się one w trakcie rekonwalescencji, będziemy mogli wymienić go na inny, lepiej dostosowany do aktualnych potrzeb.

Łóżko dla chorego do domu to ważne wyposażenie

Sprawdź ofertę naszego sklepu ze sprzętem ortopedycznym.