Rwa kulszowa - ból trudny do opanowania

W opinii chorych ból, jakim charakteryzuje się rwa kulszowa jest porównywalny z bólami porodowymi. W skali do 10 ten rodzaj bólu plasuje się na najwyższych miejscach. Naturalnie, wiele zależy od indywidualnej tolerancji na dolegliwości, aczkolwiek zawsze rwa kulszowa jest opatrzona wielkim cierpieniem.


Czym jest rwa kulszowa?

 

Rwa kulszowa (od łacińskiego ischias) nazywana jest również atakiem korzonków nerwowych. Ból ma charakter narastający i promieniujący od biodra aż do pięty. Ucisk nerwu kulszowego jest bezpośrednim winowajcą pojawienia się dolegliwości bólowych. Jeśli uświadomimy sobie, że wspomniany nerw jest największym nerwem obwodowym w organizmie człowieka, nie dziwi rozległość bólowa.

 

Ból przy rwie kulszowej biegnie bezpośrednio po długości nerwu kulszowego, a więc od tylnej części uda, poprzez całą goleń po stopę.
Dolegliwość zazwyczaj pojawia się nagle, po wysiłku np. niefortunnym dźwignięciu cięższych rzeczy. Każdorazowym puntem towarzyszącym i poniekąd determinującym pojawienie się rwy kulszowej jest mechaniczny nacisk uszkodzonego dysku (krążek międzykręgowy) na korzenie nerwowe. W grupie zwiększonego ryzyka zachorowaniem na rwę kulszową znajdują się pacjenci w podeszłym wieku oraz osoby cierpiące na choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa. Należy także podkreślić, że oprócz niespodziewanego, ostrego bólu w okolicy lędźwiowej pojawiają się dolegliwości poboczne tj. drętwienie różnych odcinków kręgosłupa i drętwienia kończyn dolnych oraz górnych.


Leczenie i zapobieganie


Jak już wskazano, rwa kulszowa należy do jednostek chorobowych, które atakują bez większego ostrzeżenia. Wraz z jej pojawieniem pacjent musi poradzić sobie z niebotycznym bólem oraz zdecydowanie zmniejszoną i utrudnioną ruchomością.

Leczenie ataku rwy kulszowej opiera się na zastosowaniu leków przeciwzapalnych rozkurczowych, przeciwbólowych o silnym działaniu, a także ćwiczeniach. W niektórych przypadkach konieczne jest podanie leków drogą domięśniową i stosowanie masaży czy specjalistycznego gorsetu. W zaawansowanych przypadkach konieczna jest wizyta u neurochirurga, który usuwa zmianę chorobową będącą przyczyną pojawienia się patologicznego ucisku.


Oprócz leczenia istotne jest wdrożenie działań profilaktycznych, które minimalizują ewentualność ponownego ataku rwy kulszowej. W sklepie medycznym można kupić specjalistyczną poduszkę ortopedyczną z profilowaniem, które w odpowiedni sposób utrzymuje kręgosłup w prawidłowej pozycji podczas odpoczynku. Nieoceniona jest także zmiana materaca do łóżka, a także szereg akcesoriów wspomagających poruszanie i wykonywanie codziennych czynności, bez konieczności nadmiernego nadwyrężania zmienionych odcinków kręgosłupa. Należy pamiętać, że w wyborze odpowiedniego sprzętu trzeba kierować się indywidualnymi wskazaniami.

rwa kulszowa to ogromny problem w dzisiejszych czasach

Sprawdź ofertę naszego sklepu ze sprzętem ortopedycznym.